Aktuálně

Kočky a jedovaté rostliny

Posted by on 20 prosinec, 2012

Při každodenní péči o srst spolyká kočka značné množství chlupů. Olizováním se jemné chlupy zachytí na drsném povrchu jazyka, ze kterého putují do trávicí soustavy. Tam se slepí v pevné chomáče, které (v ideálním případě) kočka vyzvrací, nebo je bez potíží vyloučí poté, co prošly její trávicí soustavou.

Nastávají ovšem situace, kdy se chuchvalce nahromadí v žaludku a trávicím traktu, kde nabydou na objemu. Hrozí reálné nebezpečí, že se chuchvalce ještě zvětší, vyvolají chronické zdravotní poruchy a v krajním případě může dojít i k úhynu zvířete. Kočky naštěstí samy dobře vědí, jak si od potíží s bezoáry (chuchvalci) pomoci. Pokud žijí venku, používají trávu jako prostředek k vyvolání dávení. Ovšem kočka žijící v bytě si v případě potřeby hledá náhradu mezi pokojovými rostlinami, což se jí může stát i osudným.

Proto se před příchodem kočky do domácnosti musíme zbavit všech nebezpečných a jedovatých rostlin. Mezi rostliny nebezpečné svým jedem patří např. difenbachie a filodendron, které obsahují jehličkovité krystalky jedovaté kyseliny. Pokud by si kočka do části rostliny kousla, bude mít popálenou tlamu, jazyk i hrdlo. Zasažená oblast svědí, rudne a otéká. Také užovník způsobuje obdobné příznaky a pokud jazyk oteče natolik, že blokuje vstup do hrtanu, může se zvíře udusit. Otrava hortenzií vyvolává žaludeční křeče, gastrointestinální potíže, krev ve stolici a srdeční, plicní nebo ledvinový kolaps. Po požití břečťanu vzniká zanícení hrdla, a pokud kočka kousek rostliny spolkne, dochází k zánětu žaludku. Mezi (i) pro kočky jedovaté rostliny dále patří africká kopřiva, agave i aloe, asparagus, azalka, brambořík, kapradí, orchideje, vánoční hvězda i vánoční kaktus, oleandr, pelargonie, trnová koruna a další jinak běžné pokojové květiny. Další nebezpečí číhá na zahrádce v podobě břečťanu, cesmíny, jalovce, kosatců, psího vína, ptačího zobu, tisu, rododendronu nebo túje. Rostliny mohou být kočkám nebezpečné také svými trny, což kromě některých výše jmenovaných platí zejména o kaktusech.

KOČKA NENÍ BÝLOŽRAVEC, ALE ...

Některé rostliny v bytě padnou za oběť kočičím hrám. Ty, které si kočky samy sobě naordinují jako prostředek vhodný pro vyvolání dávení, uchráníme nejlépe tím, že místo nich zakoupíme rostliny neškodné a pro kočičí žaludky určené. Jako je například obilí. A jelikož se některé kočky nespokojí s okusováním rostlin, ale s oblibou je také vyhrabávají i s mokrou hlínou ven z květináčů, nabízíme jim pšenici naklíčenou na vlhké buničité vatě. Svůj účel pak naklíčené obilí splní stejně dobře, a to bez dalších škod na majetku.
Pod názvem "kočičí tráva" se většinou prodává některý z mnoha druhů šáchoru, např.Cyperus zumula. Je třeba jej pěstovat na místě s dostatkem světla, ale ne na přímém slunci, a poskytnout mu dostatečné množství vody. Má rád teplotu 20 °C a vlhký vzduch. Některé větší druhy dorůstají až 150 cm a konce listů se rozevírají do typického vějíře. Pěstovat lze i šantu kočičí (Nepeta cataria) z čeledi hluchavkovitých, což je vytrvalá, 30 až 100 cm vysoká bylina. Z ní se vyrábějí výtažky stejně jako z kozlíku lékařského (Valeriana officinalis). Kočky tyto rostliny s oblibou vyhledávají a požírají. Pomocí extraktů ze šanty i z kozlíku lze kočku nenásilně "vychovávat", stimulovat tak, aby si oblíbila nové hračky, kočičí záchody nebo sloupky na broušení drápků. Stačí kýžený objekt potřít extraktem a čekat, co se bude dít. Uvidíte, že kočičí zájem bude silnější, než jste čekali...

 

Nebezpečné rostliny

africká kopřiva     agave  
aloe     amarylis  
áron     asparágus  
azalka     barvínek  
begonie     bobkovišeň lékařská  
brambořík     břečťan  
cesmína     čemeřice  
difenbachie     dracena, dračinec  
durman, datura     filodendron  
fíkovník šplhavý     fíkus gumovník  
hortenzie     hyacint  
chryzantéma, listopadka     jalovec  
jmelí     kala  
kapradí     klívie, řemenatka  
konvalinka     kosatec  
kosmatec     kroton  
křín     libora  
lilek ozdobný     mahónie  
mučenka     myrta  
náprstník     narcis  
oleandr     oměj  
orchidej     pelargónie  
prvosenka     pryšec  
psí víno     ptačí zob  
rododendron     skalník  
skočec     sleziník  
šafrán, krokus     tchýnin jazyk  
tis     toulitka  
trnová koruna     třešeň  
tulipán     užovník  
vánoční hvězda     vánoční kaktus  
vlčí bob     voskovka  
zerav, túje     kaktusy  

 

 

O sdružení

Informace o sdružení Feliti Club a naší činnosti

Členství

Podmínky členství v klubu a ceník poplatků

Tipy a rady

Jaká preventivní opatření zajistí zdraví Vašich koček?

Odkazy

Přehled užitečných webových odkazů